reklama

Identita, prezident a jeho značka

Je dôležité, aby prezident mal rovnako silný tím, ako víziu a pomohol k posilneniu značky Slovensko. V roku 2011 bola tridsaťročná Jill Hazelbaker, vtedy šéfka komunikácie v Google, najmladšia vrcholová manažérka spomedzi Fortune 100 spoločností. Dostala sa na kariérny vrchol v nadnárodnej spoločnosti priamo z prezidentskej kampane McCaina v roku 2008, ktorú viedla. Ostatným desiatim najdôležitejším manažérom z Fortune 100 spoločností (teda spolu vyše tisíc ľudí) trvala cesta na ich súčasnú pozíciu v priemere 26,1 roka. Rovnako nemožno odsudzovať Andreja Kisku za len to, že sa chce po rokoch v biznise dostať na vrcholovú funkciu v štáte. Dôležité je, aby mal okolo seba ľudí, ktorí mu nebudú iba pritakávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Treba dospieť

Ako som písal, Slovensko si určite nemá brať príklad zo Singapuru a tiež sa nemusí snažiť byť druhým Švajčiarskom. Úplne postačí, ak bude len trochu lepším Slovenskom. Na to treba možno iba ďalšie jedno percento ľudí, ktorým nebude jedno kam táto krajina smeruje. Nejde len o rozdiel pár hlasov pri voľbách, ale o aktívny každodenný občiansky postoj vyjadrený cez skutky. Napríklad každomesačnou podporou svojej obľúbenej mimovládky. Nejde iba o voľby raz za pár rokov a asignáciu 2% z daní. Treba trochu viac, naozaj iba málo. Rovnako dane napríklad nemusíme nasilu optimalizovať, len aby sme sa pochválili kamarátom pri pive, že tomu hnusnému štátu dáme čo najmenej. Načo? Človek musí urobiť v živote iba jedno rozhodnutie, a to je vyrásť z dieťaťa a prestať obviňovať počasie, podnikateľov, politikov a všemožné konšpirácie za svoj život. Chápem, že veľa ľudí na Slovensku počíta každé euro, ktoré minie. Ale podobne ako ideme raz za čas do kina, môžeme raz za čas podporiť nejakú dobrú vec. Ja osobne podporujem občas organizácie streetworkerov, ktorí pomáhajú narkomanom a prostitútkam. Tiež podporujem každý mesiac Unicef, aj preto, že mu vďačím za spoznanie úžasných ľudí a sveta medzinárodných vzťahov už vo veku dospievania. Tiež podporujem každý mesiac boj proti korupcií cez TIS. Nemám čas sa každý večer prehrabávať v databázach a otvorených dátach, ale podporím ľudí, ktorý to robia ako riadne poctivé zamestnanie. Andrej Kiska umožnil Dobrému Anjelovi podporiť tisícky rodín s ťažko chorými deťmi za svoje fungovanie sumou 21 miliónov eur. Ako som písal, je to skoro polovica ročnej sumy, ktorú ľudia a firmy poskytnú mimovládkam cez asignáciu dvoch percent svojich daní. Je to skoro suma, ktorú poskytlo Slovensko na bilaterálnu rozvojovú spoluprácu v zahraničí za tri roky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Identita a značka

Peter Singer, popredný austrálsky filozof etiky, by na základe týchto údajov asi povedal, že Andrej Kiska má najväčší morálny kredit na Slovensku. V politike si ho môže zvýšiť mnohonásobne. Treba dodať, že aj znížiť. Jediná taktická chyba bolo jeho vyhlásenie o darovaní platu na charitu. Aj byť prezidentom by malo byť poctivé zamestnanie, z ktorého človek žije. Toto mal oznámiť až potom, keď vyhrá a nie ako súčasť politickej kampane. Ohľadom nebankových spoločností len toľko, že naše banky dávajú kreditky bonitným klientom za úroky (RPMN) často v rozpätí 10 -20%. Spotrebné úvery dávajú v pohode často nad osem percent. A to banky môžu robiť medzinárodnú menovú a úrokovú arbitráž, požičiavať si skoro zadarmo a ziskom potom napchať vrecká akcionárom. Skúste požičať nebonitným klientom s takou mierou nesplácania, akú majú Slováci za 3-5% RPMN na spotrebný úver. Je to len na vás. Nehovorím, že všetky nebankovky sú poctivé. Drvivá väčšina asi nie je, ale nedajú sa hodnotiť len na základe RPMN.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O organizáciu scientológov som sa nikdy nezaujímal, lebo mám veľkú averziu k „manažérskemu kultu úspechu". Od 90-tych rokov u nás kolujú mýty, že keď človek príde do kontaktu s "nejakým nebezpečným vymetencom zo sekty", tak ma automaticky vymytý mozog. Lenže podľa tejto logiky by tu bol po rokoch každý druhý sektár. (A drvivá väčšina detí „sektárov" by pokračovala vo viere svojich rodičov, čo nie je príklad ani syna zakladateľa scientológie). Našťastie ta miera konverzie je niekde medzi 1-4% (po dlhodobom kontakte) a najrýchlejšie z presvedčení rástol za posledné desaťročia ateizmus, agnosticizmus a deizmus. Katolíkov napríklad pred par rokmi nepotešilo, ako sa vo filme Da Vinciho kód démonizovalo Opus Dei. Je cely sektor, ktorý už 40 rokov bojuje proti rôznym novým náboženstvám a často ho podporujú etablovane cirkvi v boji proti konkurencií a samotne štáty. V EU je to hlavne Francúzsko, Belgicko a Nemecko. V USA je zasa najväčší problém to, že tam sa tretina obyvateľov označuje za "reborn christians" a majú problém s elementárnymi poznatkami, ako napríklad evolúcia. Je škodlivé, ak sa onálepkuje každé nové náboženstvo hanlivým slovom sekta, lebo sa potom stierajú rozdiely medzi škodlivejšími a menej škodlivejšími praktikami, ideológiami a podskupinami v rôznych vierach. Správne slovo by malo byť kult (napríklad ako vo význame kult osobnosti). V každom prípade som presvedčený, že židia a moslimovia aj dnes čelia u nás väčšej diskriminácii, ako niektoré nové náboženstvá (napríklad bahájisti, ktorí zriadili školu, kde chodí premiérov syn). Netreba podceňovať traumu, ktorú diskriminácia spôsobuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ohľadom menšín, identity a diskriminácie v komplikovanom svete si pomôžem mojím starším statusom (pôvodne na margo Anelku a antisemitizmu):

„Svet je komplikovaný, preto je krásny. Vždy by mala vyhrať taktnosť pred nechutnou stratégiou upútavania pozornosti cez kontroverzne vtipy a poznámky na adresu menšín. Ak nejaký športovec, komik alebo politik robí z väčšiny obeť nejakej minority, tak by sme mali vždy spozornieť. Hlavne ak všetkých jej členov hádže do jednej kopy. Áno, mormoni v USA a parsovia v Indii majú väčšiu váhu v biznise v porovnaní s veľkosťou ich komunít. To ale neznamená, že nejaká menšina môže za výšku úrokov na vašej hypotéke. Za rizikové prirážky môžu hlavne politici a vy. Kto komu čo taji? Najväčšie tajomstvo je, že všetko je na wikipedií a človek môže z nevedomosti viniť iba seba samého. Štvrtina Beverly Hills je perzsko-židovského pôvodu, asi 9000 obyvateľov. V Iráne je aj dnes veľká židovská diaspora, aspoň 25 000 občanov. Irán je po Thajsku druhou krajinou s najväčším počtom operácii zmeny pohlavia. Ujgurovia, ktorí na Slovensku nedávno získali azyl majú jazykovo aj kultúrne oveľa bližšie k Maďarsku, než k Číne. Ich krajania sú moslimovia, ale v pití alkoholu by dali dole hocijakého nášho východniara. Svet je komplikovaný a nikto za to nemôže. Určíte nie nejaká malá menšina. Extrémizmus je smutná fraška."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcel som tým povedať iba jedno - najdiskriminovanejšou menšinou je vždy jednotlivec. A je hlúposť púšťať sa do škatuľkovania a značkovania niekoho len pre pár politických bodíkov. Ako hovorí Ellen Langer, psychologička pôsobiaca na Harvard University, ktorá sa štyridsať rokov venuje fenoménu otvorenému vnímaniu detailov v biznise (mindfulness): „To fight prejudice, you need to increase discrimination" (v zmysle „rozlišovanie"). Každý sme jedinečný a všetky nálepky sú druhoradé.

Svet nie je čiernobiely. Róbert Fico je celkom dobrý politik a premiér. A chápem ho, že si chce trochu oddýchnuť a priniesť svoje skúsenosti do prezidentského paláca. U skúsených politikov je zaujímavé pozorovať komplexný psychologický fenomén, po anglicky zvaný syndróm „hubris", čo sa len ťažko dá preložiť ako arogancia a opojenie mocou. Mala ho napríklad Margaret Tatcher a Tony Blair. Bývalý minister zahraničia Veľkej Británie, David Owen, na štúdium tohto fenoménu založil organizáciu Daedalus Trust.

Nech sa stane prezidentom ktokoľvek, mal by sa vyvarovať „hubrisu" a aktívne budovať novú víziu pre Slovensko a počúvať pri tom aj ľudí, ktorí s ním automaticky vo všetkom nesúhlasia.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu