reklama

Nerobme z komára Procházku

Chápem, je veľmi teplo, ľudí všeličo irituje, stresuje a štípe. Ale je scestné porovnávať financovanie prezidentskej kampane s nezrovnalosťami v účtovníctve politických strán ako Smer a SDKU. A odpisovať tak Procházku. Je to úplne „iné ihrisko a iná liga“. Prezident je symbolická funkcia a Procházka kandidoval proti oficiálne najsilnejšiemu mužovi v krajine. Preto je viac pochopiteľné, že niektorí jeho darcovia chcú byť v anonymite. Predsa by im po výhre nemohol rozdávať „trafiky“, ako v prípade parlamentných volieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Nepochopením tohto rozdielneho kontextu znevažujú komentátori a kritici Procházku samých seba. Média musia všemožne kontrolovať politikov. A aj tých začínajúcich. Len by sa mali opierať o lepšiu investigatívu a nerozdúchavať banálne naratívy. Matovičova story si zaslúži pozornosť iba bulváru. Ten človek nemá žiadnu substanciu a iba „troluje“ svojho politického súpera. Ide o pomerne malú sumu nesofistikovane vkladanú na tuzemský účet. A v tomto prípade môže ísť najviac o neporiadnosť v hektike predvolebného boja a nie o nejaký nekalý zámer. Matovičovo neustále operovanie s detektorom lži hraničí s psychickou poruchou a Procházka by túto hru mal odmietnuť radšej neskoro, než nikdy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsa si pamätáme, ako sa financujú politické strany u nás. Cez viac alebo menej zložité schémy zahŕňajúce aj cudzie prvky v podobe schránkových firiem v Karibiku. Cez prepieranie úplatkov. Je to začarovaný kruh. Akoby v ňom mohol vyhrať iba „čestnejší“ oligarcha, ktorý hrá otvorene s vlastnými peniazmi a ide očistiť politiku, alebo skrytí kmotrovia, korí ťahajú za nitky tradičných politikov. Ťah Paliho Kapurkovej s brandovaním produktov v supermarketoch bol v tomto kontexte nadčasovým počinom. A aj tak ho média zvozili pod čiernu zem. Neviem, či tento problém vyriešia iba prísnejšie a lepšie zákony. Tie predsa nemôžu odčarovať Channel Islands, Cyprus a kreditiky z privátnych bánk. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa mňa jediné schodné riešenie v krátkodobom horizonte je vytvorenie nového „politického trhu“. Nejakej crowdfundingovej platformy, cez ktorú by mohli financovať občania svojich kandidátov naprieč politickým spektrom. To by umožnilo ľavičiarovi podporiť napríklad Blahu, ale nie Fica. Liberál by mohol podporiť Poliačika, ale nie Sulíka, atď. Tým by sa rozšíril plochý „rebríček“ v podobe preferenčných hlasov o iné premenné a táto súťaž by mohla prebiehať nepretržite. Nie len pár mesiacov pred voľbami. Urobilo by to politiku viac robustnejšou a menej náchylnou na rozmary kmotrov.

Procházku som kritizoval v prezidentskej kampani pre jeho vlažný postoj ku Kiskovi v čase „keď išlo o všetko“. Teraz sa ho zastávam a nemyslím si, že ho táto „megakauza“ odpísala. Musí sa naučiť využívať pozitívny „spin“ a nasmerovať pozornosť na veľké „štátotvorné“ témy. Tu nejde o „jedinú možnosť populizmu“. Ten je založený na zjednodušených príbehoch a získavaní popularity za každú cenu. Teraz ide skôr o to nestratiť motiváciu a dlhodobejšiu víziu lepšieho Slovenska kvôli súčasnej „blbej nálade“. Lepšieho nie v zmysle rozdeľovania spoločnosti. Práve naopak – lepšieho v zmysle diškurzu „horší-lepší“, ako protikladu k „dobrý-zlý“, ktorý ma u nás už tak unavuje. 

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu