Tvrdiť, že sme zlí je absurdné

Autor: Jakub Šimek | 30.10.2014 o 13:07 | (upravené 30.10.2014 o 16:15) Karma článku: 3,94 | Prečítané:  970x

Je Penta zlá? Napríklad Štefan Hríb vidí svet čiernobielo a riadi sa heslom „ Nech je vaša reč áno, áno, nie, nie“. Lenže Ježiš večeriaval s prostitútkami a colníkmi a Hríb zasa obedoval s Haščákom. Ja vidím zlo a dobro ako škálu. Podobne nové výskumy uchopujú pojem psychopatia. Teda, existujú aj „antipsychopati“, napríklad ľudia ktorí dobrovoľne darujú obličku anonymovi. V celom USA je ich len niečo cez tisíc. Problém je skôr, že ani Penta a ani my nie sme v priemere dostatočne dobrí.

Na protestoch proti Gorile som sa zúčastnil a páčilo sa mi to revolučné nadšenie a nasadenie. Tiež som o tom napísal viacero pre mňa dôležitých článkov. Protestoval som proti vojne v Afganistane a veľa vecí sa mi na USA nepáči, ale nepovažujem túto krajinu, ani Pentu a korporácie za stelesnenie zla. Bez irónie milujem pocit „vykročenia do viery“ a rešpektujem ten omamný kierkegaardovsko-samurajský postoj, ktorý dnes prezentuje napríklad Milan Krajniak ako posledný križiak bojujúci s chobotnicou zvanou Penta. Má na to právo a takých ľudí ako on a napríklad bývalých novinárov SME potrebujeme ako soľ a ešte viac. Mám ale problém s typom príbehu „dobro verzus zlo“, alebo „ja proti systému“.  Tento naratív by som nazval „absurdnou pravdou“. Je to možno miernejší spôsob uchopenia sveta, ako prezentujú konšpiračné teórie, ale má k nim blízko. Niečo podobné prezentuje Julian Assange v jeho článku o stretnutí s riaditeľom Google. Hovorí, že sa mýlil. Že Google je niečo viac, je to len predĺžená ruka americkej zahraničnej politiky. Teraz sa zamyslime. Je to pravda? Je. Podobne ako Facebook je americká soft power par excellence, je ním pre Slovensko AreoMobil. Lenže táto pravda je len menej absurdná, ako by bolo tvrdenie, že Eset je predĺženou rukou slovenského zbrojárensko-industriálneho komplexu (Lolz).

Sú konšpiračné teórie na niečo dobré? Sú. Vzdelávajú ľudí o obskúrnych, nezáživných témach, ktoré sa väčšinou týkajú komplexného projektového manažmentu, obsahujú prvky chaotického sveta zhrnuté pod skratkou VUCA a množstvo technických slov ako credit default swaps, off-balance-sheet vehicles, TTIP, SIGINT a NGA. Máme dve možnosti a stratégie vzdelávania verejnosti. Buď sa zmierime s faktom, že konšpiračné teórie tu vždy boli a budú a krátke obdobie kvalitnej žurnalistiky pominulo. Alebo sa nevzdáme ideálu, že školy a média by mali naučiť ľudí čítať dlhé analytické články, kde zistia kvalitnejšie informácie o veľmi chaotickom svete, ktorý „neovláda nejaký zloduch“. Táto snaha zahŕňa koncept „ pravidelného odstraňovania chýb“ (debugging), čo je mimochodom pre vzdelávanie veľmi revolučná myšlienka Seymoura Paperta. Ak na Vianoce kúpite deťom robota Lego Mindstorms, tak jeho meno je pocta rovnomennej knihe tohto pána, ktorú napísal v roku 1980. V skratke, deti nie sú zlé v matematike a ľudia nie sú zlí v pochopení finančných trhov. Len strach zo zlyhania a pocit nemohúcnosti im bráni načrieť viac do jazyka týchto svetov.

Penta je necitlivá, príliš politicky angažovaná, má katastrofálne PR, narástla vďaka pochybným praktikám a podobne ako J&T, môže byť predĺženou rukou čínskych, ruských a neviem akých finančných záujmov. To isté sa dá ale povedať o množstve zahraničných firiem, ktoré tak milujeme. Niekto rozpráva príbeh firiem Google a Facebook v zmysle úspechu, ktorý pochádza z garáže a internátu. Niekto pripomenie, že obe firmy dostali v začiatkoch buď grant alebo investície od americkej armády alebo CIA. Oba príbehy sú pravdivé, ale zároveň absurdné. Dôležité je skôr, ako sa tieto firmy správajú dnes a teraz, lebo ešte pred pár rokmi neexistovali. Preto treba tlačiť firmy ako Penta do dodržiavania etických kódexov a zodpovedných praktík podnikania a transparentnosti a nespochybňovať ich vlastné kódexy ako cynizmus alebo vtip. Lenže toto je veľmi nudné. Zahŕňa to reportovanie CSR podľa GRI4 a sociálnych investícii podľa GIIN.

Ďalšia absurdná pravda je, že skazený a prerastený finančný sektor tvorí nanajvýš 20% ekonomiky. Osemdesiat percent je skazený Main Street (iné sektory). A najväčšiu silu v skazenom „kvartálnom“ kapitalizme nemá nikto iný ako penzijné fondy. Áno tie, ktoré spravujú často „štátne“ peniaze dôchodcov. Je to celé vlastne konšpirácia dôchodcov. Čo tam po Haščákovi. Ten je v tejto perspektíve menší než priemer eboly. Mimochodom CNN mala nedávno krásnu titulku: Ebola is the ISIS of biological agents. Možno potom: Penta is the ISIS of Slovak ebola.

Treba zniesť trochu viac nudy, samoty a trochu viac čítať. Možno aj Krajniaka a jeho Penta Story. Ale treba dať Pente a iným šancu „byť viac dobrý“ a nevidieť v nich len satana. Boh je facebook.   

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?