reklama

Hybridný sen

Trochu by som brzdil s pojmom hybridná vojna. Je teraz populárny, lebo slovo hybrid dobre, a aj trochu strašidelne znie. Ale ako teória je to príliš vágny a neužitočný koncept. V našom prípade naozaj stačí hovoriť o propagande (alebo PSYOP). Hybridná vojna nie je stratégia, je to slovné spojenie odvodené od hybridných hrozieb a ich kategorizácie. Myslí sa ňou kombinácia asymetrickej alebo neregulárnej vojny a konvenčných schopností veľkých armád. Teda nič nové, lebo taká bola každá vojna. Pred pár rokmi bolo vo vojenských kruhoch populárne hovoriť o COIN (counter insurgency), small wars a hybridných hrozbách. Trocha to má súvis s tým, že kvôli rôznym ideológiám a neschopnosti elít prísť s lepším naratívom prehliadame štvrtú najväčšiu ekonomiku sveta - organizovaný zločin. „Sústavná vojna“ v ktorej sme od 11/9 totiž príliš démonizuje teroristov a prehliada, že terorizmus a organizovaný zločin sú len dve strany jednej mince.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Kozy v krčme Raha Leo v dedine Rukanga v Keni.
Kozy v krčme Raha Leo v dedine Rukanga v Keni. (zdroj: Jakub Šimek)

Čo sa týka propagandy a snahy o iný naratív, ktorý by nám pomohol zorientovať sa vo svete a lepšie jej čeliť: Treba vyzdvihovať EÚ, ako samostatný mocenský pól v globalizovanom svete a najsilnejšiu "soft power", najväčšiu ekonomiku sveta a „najviac dobré“ a najinovatívnejšie zoskupenie krajín. Keď si zoberiete hociktorý rebríček sociálneho pokroku a prosperity - na jeho vrchole je na sto percent nejaká krajina z Európy. V tomto zmysle nie sme trpaslík, ale obor. USA sú jednoznačne partneri EÚ v obrane. A teda aj nás. Ale USA, Čína aj Rusko sú v mnohých oblastiach naši konkurenti. Peniaze na referendum AzR určite nešli len z Ruska, ale aj od amerických konzervatívcov. Podobne to bolo počas neslávneho írskeho referenda o Lisabonskej zmluve v roku 2009. Írsko vtedy obviňovali, že je trójskym koňom USA. Teraz môžeme obviňovať Maďarsko, že sa stáva neliberálnym štátom. Ale mali by sme svoj naratív zmeniť na EÚ verzus všetci ostatní. A pretekať sa v tom ako byť čo najviac dobrá soft power. Nehovorím, že zbrojenie nie je dôležité, ale je nepostačujúce. A je dosť divné pozerať sa napríklad, ako sa na extrémistov, čo zabíjali v Charlie Hebdo nasadila počas ich prenasledovania ťažká armádna technika. It's organized crime, stupid! USA má svoj sen o individuálnom úspechu. Teraz aj Čína definovala svoj sen o harmonickej spoločnosti a Rusko sníva o duchovnej obrode. EÚ možno nemá svoj sen, ale v tejto ambivalentnosti je naša sila. Okrem toho, že sme najväčším donorom rozvojovej pomoci na svete, aj výrazne prispievame k mieru a rozvoji medzinárodných vzťahov. Naše sociálne systémy a rovnostárske spoločnosti sú inšpiráciou pre mnohé krajiny. Svet je komplikovaný a plný paradoxov, ktoré nedokáže prekonať žiaden sen a ideológia. A EÚ je v ňom jediný „dospelý“ mocenský celok. 

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu