Postrehy k facke, sprche a európskym hodnotám

Autor: Jakub Šimek | 15.7.2016 o 16:57 | (upravené 15.7.2016 o 17:24) Karma článku: 2,03 | Prečítané:  551x

V skratke konzervatívci kladú väčší dôraz na neporušovanie noriem na verejnosti, a liberáli zas majú väčší problém s porušovaním vnútornej integrity. Ale veľa závisí od toho, či s aktérom politicky a hodnotovo súhlasíme. 

Dag Daniš píše, že to slniečkari nezdieľajú európske hodnoty, nie Európania. Lebo podľa najnovších prieskumov aj väčšina ľudí na západe odmieta utečencov. No uniklo mu, že tzv. európske hodnoty sa pre mnohých nerovnajú aktuálnej snímke z Eurobarometra. Nejde o to, čo si myslí dnes väčšina. Je to len pomenovanie dedičstva osvietenstva, Francúzskej revolúcie a následnej revolúcie na Haiti. Ale Dag môže namietať, že to ho netrápi, jeho zaujíma to, čo si teraz myslia rozhorčení ľudia.  

Fero Múčka zas rieši nekonzistentnosť Michala Havrana, ktorý raz explicitnejšie hovorí, že niekomu by sa zišlo "pridrbať", a o pár dní kritizuje poslanca Osuského za jeho facku bojlerovému youtube revolucionárovi Rudovi Vaskému. Opäť sa nám môže zdať, že šťavnaté rozhorčenie a kritika správania poslanca, ktorý sa ním ešte chváli, nie je kauza, čo stojí za zmienku. No opäť môže byť problém odlišné chápanie toho, ako by mali ľudia (a hodnotoví oponenti) vystupovať navonok. A tým sa očividne myslí aj Facebook.

Ľudia si nedávno robili srandu z Figeľa a Žembovej a ich sextingu o sprche. No tu ide zasa o problém liberálov a ich preceňovania vnútornej konzistentnosti (keď sa nám to hodí). Čo ak monogamný liberál a vzorný otec podporuje Pride a tiež si napríklad myslí že „voľná láska“, polyamoria, či ako sa to dnes volá, nie je smrteľný hriech? Je v tom prípade nekonzistentný? Joshua Knobe, priekopník experimentálnej filozofie, robí veľa podobných praktických pokusov a pointa je, že ľudia sa stotožňujú s tým, čomu politicky a ideologicky veria. Teda pravý charakter Figeľa ako kresťana zostáva pre niektorých neporušený, aj napriek jeho možným prehreškom v súkromí. Šokujúce? Až tak nie. Naopak pre liberálov to predstavuje zlyhanie. Ale tiež ide o nekonzistentnosť. Joshua Knobe v experimente s aktivistom, ktorý sa priznáva, že ho vnútorne odpudzujú homosexuáli, ale napriek tomu je jedným z popredných bojovníkov za ich práva, ukazuje, že liberáli vtedy hovoria, že jeho pravé ja a charakter, nie je jeho vnútorný pocit, ale vonkajšie konanie.

Peace, unity, sprcha and equality.          

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ak veríme politikom, v Česku vláda nevznikne. Nemá ako

S Babišom nechcú strany vládnuť. Len Okamura, ale toho nechce Babiš.

DOMOV

Strašifták, Buzik, Čačurák. Ako sa žije ľuďom s netradičným priezviskom?

Hanlivé priezvisko úrad zmení za tri eurá, inak to stojí stovku.

DOMOV

Odišiel milionár, ktorý nechal hovoriť iných

Príbeh Petra Vajdu je úzko spätý s novinami.


Už ste čítali?