Viac (než) roboty – keby som písal víziu pre ľavicovú stranu

Autor: Jakub Šimek | 12.10.2016 o 9:35 | (upravené 12.10.2016 o 9:44) Karma článku: 2,95 | Prečítané:  458x

Pokus poslanca Blahu napísať novú víziu pre SMER ma inšpiroval a vytvoril som svoj manifest pre hypotetickú ideálnu ľavicovú politiku a stranu. 

1. Potrebujeme zmeniť rámec politiky z reality show na atletický šport. Roland Barthes má krásnu metaforu populizmu, ktorý prirovnáva k americkému wrestlingu. A stavia ho do protikladu k atletickému športu ako box, kde treba makať, potiť krv a často aj prehrávať. Ale je to poctivé remeslo a majstrovstvo. Obsahuje v sebe prvky umenia a šou. Ale je to šport, nie divadlo.

2. Malo by nám viac záležať na spôsobe ako ľudia dosiahli svoj úspech. Napríklad podnikateľ môže zbohatnúť podvodom, na škodlivých túžbach a závislostiach iných, alebo môže napĺňať potreby ľudí. Čím vyššie na rebríčku potrieb Maslowovej pyramídy, tým lepšie. Ak to robí inovatívnym a ekologickým spôsobom ešte lepšie. Ak tým rieši nejaký pálčivý spoločenský problém, ako chudobu, alebo diskrimináciu časti obyvateľstva, je to ešte lepšie. Neznamená to, že úspech nie je dôležitý. Ale s jeho dosahovaním je to ako trafiť sa do čierneho. Miesto, ktoré je na terči v strede je najmenšie. A preto je ho najťažšie zasiahnuť.

3. Musíme dať nový význam práci. Hodinár môže stráviť rok ručnou výrobou jedných hodiniek. No digitálky sú presnejšie a jednoduchšie. Podobné je to s elektromobilmi, ktoré si ale vyžadujú novú architektúru. A radikálne lepšie batérie. A teda investície do výskumu. Štát hrá dôležitú úlohu pri podpore základného výskumu a vzniku nových odvetví. Vedkyňa, mechanik, hodinár, inštalatér, šofér, bankárka a predavačka sú viac ako ich práca. Vo svete, kde zanikajú celé odvetvia, musíme oddeliť hodnotu práce od hodnoty človeka.

4. Rozvoj znamená zvyšovať slobodu vyvíjať aktivity a napĺňať ciele, ktoré si ceníme. Podobne ako podnikateľ, ktorý zbohatol na nešťastí druhých, ani krajina, ktorá získa blahobyt na úkor slobody, prírody, alebo budúcnosti spravodlivejšieho sveta a mieru, nemôže byť šťastná.

5. Vraví sa, že kód, a teda programovanie, požiera svet. Ale platí to aj naopak. Aj hmota ho vstrebáva, ako vidíme napríklad pri inteligentných materiáloch. V súčasnosti ešte stále vedieme kultúrne spory z minulého storočia a oživujeme starých démonov. No zároveň nediskutujeme o úplne nových výzvach, ako je možnosť dizajnérsky pretvárať už žijúce organizmy, vrátane človeka. Tieto výzvy kladú vysoké nároky na rozvoj etiky, racionality, výpočtového myslenia a schopnosti premýšľať v mnohých modeloch.

6. Musíme zmeniť kultúru polovičatej práce, diletantstva a snahy o rýchle úspechy plné skratiek. Namiesto výstrelov na mesiac a vízii kolonizácie Marsu, potrebujeme znovu definovať poctivosť, pokoru, starostlivosť o blížneho a čaro brodenia sa v základoch vedeckých disciplín a filozofie dneška. Keď nebude žiadne dieťa zaspávať na Slovensku hladné a uzimené, a keď na tom budú rovnako aj jeho kamaráti v ďalekých krajinách, potom môžeme rozmýšľať nad osídľovaním planéty, ktorá má oveľa horšie podnebie než Antarktída.

7. Iba paradoxná dôvera a viera v bratstvo ľudí môže pokoriť zhubnú závisť. Musíme zdôrazňovať akú veľkú úlohu na úspechu jednotlivca zohráva náhoda a celá spoločnosť. A urýchliť dematerializáciu spotreby, a vymyslieť úplne novú infraštruktúru s radikálne úspornejšími spotrebičmi a spôsobmi prepravy. Keď miliarda najbohatších spotrebuje dnes viac energie, než zvyšok ľudstva, musíme obrazne prísť na to, ako urobiť zdieľanie elektrobicyklov s batériami nabíjanými solárnymi panelmi lákavejšie, než korumpovanie s cieľom kúpiť si čo najdrahšie a najväčšie SUV auto alebo hodinky.                

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Stručný návod pre členov vlády, ktorí nechcú byť členmi vlády

Čo je a čo nie je demisia.

Komentár Zuzany Kepplovej

SAV má etický kódex. A nebojí sa ho použiť

Blaha odvodzuje veľkú časť svojej aury z pozície akademika.


Už ste čítali?