Je to niečo medzi Okupáciou '68 a magickým realizmom

Autor: Jakub Šimek | 28.2.2018 o 10:43 | (upravené 28.2.2018 o 15:16) Karma článku: 2,62 | Prečítané:  446x

Už druhý deň zaspávame v Bratislave a prebúdzame sa v Medelline, a v minulom tisícročí. Ešte nevieme ako tento pocit pomenovať, lebo možno naňho neexistuje ešte slovo.

Osobne by som skôr ako 90te roky videl paralelu v ruskej okupácii Československa v 1968. Až na to, že nevidíme žiadne tanky, len jednotky a nuly, "má dať - dal" v privátnych bankách a v daňových rajoch. Okupácia nastáva čisto zmenou pohľadu, pripustením si toho, čo sme tušili a možno prehliadali. Virtuálna okupácia a hybridná vojna.

Dokumentarista Adam Curtis použil pre svoj nedávny dokument slovo hypernormalizácia a podľa mňa to vystihuje časť tohto pocitu - na vysporiadanie sa s dvojnásobnou popravou mladých ľudí a brutálneho útoku na slobodu slova máme polhodinu, ideálne mimo pracovnej doby, treba stíhať deadlajny.

Hypernormalizácia

Ľudia dnes často nestíhajú, stres riešia alkoholom, vtípkami na sociálnych sieťach o Ministrovi Futra, a produktivitu si niektorí zvyšujú aj koksom, ktorého hlavným dodávateľom v EÚ je práve Ndrangheta.

Podobní mafiáni potom prepierajú peniaze na realitnom trhu, cez našich lokálnych pešiakov a biele goliere, riešia podvody s vratkami DPH, predražujú mladým ľuďom ceny bytov a hypotéky. To nás potom, ako začarovaný kruh, núti robiť morálne kompromisy a unavene privierať oči. Optimalizovať všetko až do vývrtky. Na svadbách a karoch odpisovať na pracovné maily.

Kontraproduktivita 

No pri moralizovaní a volaní po revolúcií treba byť obozretný a držať správnu mieru - lebo politici majú ešte čo stratiť, ale po nich môžu prísť ľudia typu Babiš a Trump - biele goliere, ktoré aj priamo vládnu. Toto je celosvetový fenomén.

Zároveň treba vzdať hold odvážnym ľuďom ako Ján Kuciak a Martina Kušnírová a všetkým investigatívnym novinárom, ktorí zneisťujú organizovaný zločin natoľko, že sa uchyľuje k takémuto barbarstvu.

Globalizácia verzus technológie

Vyzerá to ako boj Dávida s Goliášom. Digitálne technológie a časté úniky z daňových rajov ale zároveň rúcajú aj mentálny svet mafiánov a ich nedotknuteľnosť. Spolu s nimi rúcajú aj starý svet bánk a právnikov, ktorí sa špecializovali na prepieranie peňazí a daňovú optimalizáciu.

Toto je vyše tridsaťročný boj za globálnu daňovú spravodlivosť, a boj proti praniu špinavých peňazí. Predstavte si tie počty nájomných bytov a tie sumy odvedených daní, ktoré by mohli skončiť v štátnej pokladnici, ale končia niekde v exotických destináciách. A potom si predstavte tie premárnené životy, desiatky tisíc ľudí ročne zomierajúcich násilne kvôli kokainu, hlavne v Mexiku, no aj všade po svete, od Kanady, Austrálie, po Guinei Bissau, a teraz aj u nás.

História a odvrátená strana globalizácie vtrhla nepozvane teraz aj k nám. Poraziť organizovaný zločin je skoro nemožné, ale oslabiť ho vie odhodlanie, zručnosti a nasadenie, stále lepšie technológie a zodpovedné správanie - keď sa čoskoro bude vďaka technológiám ako blockchain dať stopovať pôvod peňazí a platieb oveľa detailnejšie. A napr. neprijať peniaze, ktoré sa čo len dotkli sieti firiem, ktoré niečo môžu mať s mafiou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ficov obľúbenec Madej už nekandiduje, Smerom vraj ohrdol sám

Na kandidátke Smeru chýbajú viacerí poslanci.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo je a čo nie je demisia

Stručný návod pre členov vlády, ktorí nechcú byť členmi vlády.


Už ste čítali?