Štyri smery ohrozenia demokracie

Autor: Jakub Šimek | 8.3.2018 o 10:19 | (upravené 8.3.2018 o 10:24) Karma článku: 1,83 | Prečítané:  376x

Liberálnu demokraciu a právny štát ohrozujú extrémy zo štyroch smerov - sprava, zľava, "z neba" a z podsvetia.

Pokrok po tisícročia dosahujeme ako ľudstvo tým, že rozširujeme svoj morálny kruh - najprv nás zaujímala len rodina, klan a dedina, potom vznikli slobodné mestá a ríše. Posledných 200 rokov je tu taký experiment s národnými štátmi - ktorý zjednocuje dediny a mestá pod jednu, národnú identitu. Posledných 50 rokov prebehla dekolonizácia, vznikla rozvojová spolupráca a globálna spolupatričnosť a rozvinuli sa spolky ako EÚ.

Na to, aby sa tento morálny kruh rozširoval a utužoval, a zaujímali sme sa o blaho ľudí aj mimo naše mesto, štát, Európu... sa musí naopak zmenšovať "politický kruh" okolo vyššie spomínaných smerov a extrémov: Na vertikálnej osi odspodu od "podsvetia" - pouličné gangy, mafia, oligarchovia, spravodajské služby... po nejaký akceptovaný a regulovaný stred presadzovania hospodárskych a bezpečnostných záujmov. Z vrchu "z neba" od násilného náboženského extrémizmu, cez teokraciu, fundamentalizmus až po nejaký akceptovateľný stredový konzervativizmus.

Sprava je to od náckov, alt-right, nacionalistov, libertariánov, až po nejakých akceptovateľných klasických liberálov. Zľava je to od extrémistov, komunistov, anarchistov, konzervatívnych ľavičiarov oslavujúcich katastrofálne režimy ako v Venezuele, cez regresívnu ľavicu, ktorá každého osočuje, určuje čo možno hovoriť, a odlišné názory vníma nepriateľsky, až po stredovú ľavicu, ktorá rieši ako efektívne vyrovnávať spoločenské rozdiely a zvýšiť šance chudobných na úspech.

Čo najmenší kruh môžeme nazvať racionálna, efektívna stredová a humanistická politika. Lenže nestačí tento kruh len zmenšovať a odstraňovať extrémy, treba sa zamerať na radikálne zlepšenia - riešenie problémov, ktoré sú najdôležitejšie, najzanedbanejšie a najriešiteľnejšie.

Ľudia, ktorí sú okolo racionálneho stredu sú si podobní - aj napriek názorovým rozdielom sa vedia rešpektovať, diskutovať spolu, a zjednotiť sa na obranu liberálnej demokracie. Ako ten modifikovaný vtip, že ide Žid, moslim, kresťan, ľavičiar a pravičiar, učiteľ, robotník a podnikateľ do baru a rozprávajú sa, lebo sú normálni.

Aj ľudia na extrémoch sú si podobní a často preskočia z identity na identitu, alebo spolupracujú na zvrhnutí liberálnej demokracie. To je "teória podkovy" - extrémy nie sú totálne protiklady, ale naopak sa približujú, čím ďalej sú od centra.

Viď Čarnogurský podporujúci komunistického kandidáta Suleimana. Viď Konýk fotiaci sa s kotlebovcami, ktorí sú zasa prepojení s výpalníkmi. Alebo regresívna ľavica, ktorá sekíruje hocikoho po internetoch, kto jej práve netlieska, ale zároveň podporuje islamistov. A islamské teokracie nieže nekritizuje, niekedy od nich má peniaze na kampane. Vie ako sa majú správať ženy a muži a kolektívna identita je pre ňu nadovšetko.

Inšpiráciu čerpám od Maajida Nawaza a jeho Triple Threat (Populist Right, Islamism, Regressive Left)... ale pridal som aj podsvetie - organizovaný zločin - ako štvrtú dimenziu a spojil to inverzne s rozširujúcim sa morálnym kruhom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prečo je dôležitý Ústavný súd?

Dzurinda: Fico ma nevyrušuje, jeho kandidatúra na Ústavný súd áno

Štyri dôvody Mikuláša Dzurindu, prečo mu prekáža Ficova kandidatúra.

KULTÚRA

Zomrela princezná so zlatou hviezdou Marie Kyselková

Dostala niekoľko filmových rolí krátko po sebe a potom ponuky utíchli.

Archívny rozhovor

Kyselková v archívnom rozhovore: Divadlo opustila, aby mohla rodiť deti

Patrí medzi obľúbené postavy Vianoc.


Už ste čítali?