Katedrála nie je les

Autor: Jakub Šimek | 18.4.2019 o 12:46 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  600x

Chápem, že ľudia majú vždy potrebu prihriať si svoju polievočku, alebo signalizovať svoje progresívne hodnoty napríklad tým, že keď sa niečo stane v Paríži tak zamerajú našu pozornosť na útrapy detí čo ťažia koltán v Kongu.

Ten potom využívame v našich iPhonoch a elektromobiloch. Ale tomuto fenoménu signalizácie cnosti a hodnôt na sociálnych sieťach, sa teraz nechcem venovať. 

Každá metafora z definície pokrivkáva. Ale les je z úplne iného sveta než katedrála. Človek ide do lesa (komplexný systém), zotne stromy a vyrobí z nich stavebný materiál (jednoduchý systém) a potom z neho vyrobí dom (komplikovaný systém).

Komplexný systém sa od komplikovaného systému výrazne líši. Komplexný systém (prales, ekonomika, myseľ) sa vie sám opraviť, kým komplikovaný systém (lietadlo Boeing) sa nevie sám opraviť.

Les potrebuje malé a pravidelné požiare, aby sa nenazbieralo príliš veľa suchého dreva a nastal megapožiar, ktorý ho úplne zničí. Nassim Taleb hovorí "mačka nie je práčka" a myslí tým, princíp - malé dávky stresorov sú ako posilňovanie, ktoré *trochu* ničí svaly, ale tým ich robí silnejšími, lebo telo to preženie s opravou a vyrobí si rezervu pre prípad podobného stresu v budúcnosti.

Eric Liu a Nick Hanauer majú knižku Gardens of Democracy, kde používajú podobnú metaforu - "spoločnosť je viac ako záhrada a menej ako stroj".

Komplikované systémy tvorí ľudstvo po tisícky rokov. Napríklad prvý parný stroj ako hračka v antike má tisíc rokov. Komplexné systémy a vedu o komplexite sme "objavili" pred cca 40 rokmi.

Ak chceme aby boli napr. domy ekologickejšie, tak asi dobré je vsadiť na princíp biomimikry - teda aby sa podobali čo najviac prírode a prírodným materiálom. Taktiež nestačí paradigma udržateľnosti - všetko čo staviame a robíme by malo mať ideálne v sumári pozitívny vplyv na prírodu (dom, ktorý vyrobí viac energie, než spotrebuje, cirkulárna ekonomika, kde sa odpad stáva vstupom - napr. hnojivom...)

Musíme si ale priznať, že komplexné systémy sú výrazne iné. Teda je oveľa jednoduchšie minúť miliardu eur na Notre Dame (komplikovaný systém), ako miliardu na klimatickú zmenu (tu treba mať dobrý prehľad o systémových väzbách a vyhnúť sa negatívnym externalitám).

Ale firmy ako BioCarbon Engineering odhadujú, že by stačilo nejakých 70 miliónov eur ročne na to, aby sme ako ľudstvo s pomocou dronov vysadili o miliardy stromov viac, než ich každoročne vyrúbeme. V súčasnosti je to presne naopak - vysadíme o miliardy stromov menej než ich vyrúbeme a vplyv na klimatickú zmenu je zrejmý - boli to baktérie schopné fotosyntézy, ktoré našu atmosféru po stovky miliónov rokov vybudovali, takže viac stromov ročne určite neuškodí (ale napr. nápady ako presadzovanie biopalív áno).

V skratke katedrála (komplikovaný systém) nie je les (komplexný systém). Mačka nie je práčka. A naša myseľ a spoločnosť je ako záhrada a nie stroj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. V Británii buď porušil pravidlá, alebo zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.


Už ste čítali?