reklama

Katedrála nie je les

Chápem, že ľudia majú vždy potrebu prihriať si svoju polievočku, alebo signalizovať svoje progresívne hodnoty napríklad tým, že keď sa niečo stane v Paríži tak zamerajú našu pozornosť na útrapy detí čo ťažia koltán v Kongu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Nassim Taleb hovorí "mačka nie je práčka" a myslí tým, že komplexné systémy sa výrazne líšia od komplikovaných.
Nassim Taleb hovorí "mačka nie je práčka" a myslí tým, že komplexné systémy sa výrazne líšia od komplikovaných. (zdroj: zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=4ODLTicTrF8)

Ten potom využívame v našich iPhonoch a elektromobiloch. Ale tomuto fenoménu signalizácie cnosti a hodnôt na sociálnych sieťach, sa teraz nechcem venovať. 

Každá metafora z definície pokrivkáva. Ale les je z úplne iného sveta než katedrála. Človek ide do lesa (komplexný systém), zotne stromy a vyrobí z nich stavebný materiál (jednoduchý systém) a potom z neho vyrobí dom (komplikovaný systém).

Komplexný systém sa od komplikovaného systému výrazne líši. Komplexný systém (prales, ekonomika, myseľ) sa vie sám opraviť, kým komplikovaný systém (lietadlo Boeing) sa nevie sám opraviť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Les potrebuje malé a pravidelné požiare, aby sa nenazbieralo príliš veľa suchého dreva a nastal megapožiar, ktorý ho úplne zničí. Nassim Taleb hovorí "mačka nie je práčka" a myslí tým, princíp - malé dávky stresorov sú ako posilňovanie, ktoré *trochu* ničí svaly, ale tým ich robí silnejšími, lebo telo to preženie s opravou a vyrobí si rezervu pre prípad podobného stresu v budúcnosti.

Eric Liu a Nick Hanauer majú knižku Gardens of Democracy, kde používajú podobnú metaforu - "spoločnosť je viac ako záhrada a menej ako stroj".

Komplikované systémy tvorí ľudstvo po tisícky rokov. Napríklad prvý parný stroj ako hračka v antike má tisíc rokov. Komplexné systémy a vedu o komplexite sme "objavili" pred cca 40 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak chceme aby boli napr. domy ekologickejšie, tak asi dobré je vsadiť na princíp biomimikry - teda aby sa podobali čo najviac prírode a prírodným materiálom. Taktiež nestačí paradigma udržateľnosti - všetko čo staviame a robíme by malo mať ideálne v sumári pozitívny vplyv na prírodu (dom, ktorý vyrobí viac energie, než spotrebuje, cirkulárna ekonomika, kde sa odpad stáva vstupom - napr. hnojivom...)

Musíme si ale priznať, že komplexné systémy sú výrazne iné. Teda je oveľa jednoduchšie minúť miliardu eur na Notre Dame (komplikovaný systém), ako miliardu na klimatickú zmenu (tu treba mať dobrý prehľad o systémových väzbách a vyhnúť sa negatívnym externalitám).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale firmy ako BioCarbon Engineering odhadujú, že by stačilo nejakých 70 miliónov eur ročne na to, aby sme ako ľudstvo s pomocou dronov vysadili o miliardy stromov viac, než ich každoročne vyrúbeme. V súčasnosti je to presne naopak - vysadíme o miliardy stromov menej než ich vyrúbeme a vplyv na klimatickú zmenu je zrejmý - boli to baktérie schopné fotosyntézy, ktoré našu atmosféru po stovky miliónov rokov vybudovali, takže viac stromov ročne určite neuškodí (ale napr. nápady ako presadzovanie biopalív áno).

V skratke katedrála (komplikovaný systém) nie je les (komplexný systém). Mačka nie je práčka. A naša myseľ a spoločnosť je ako záhrada a nie stroj.

Jakub Šimek

Jakub Šimek

Bloger 
  • Počet článkov:  157
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Študoval som medzinárodné vzťahy na FMV EUBA a pracoval som 12 rokov ako projektový manažér zahraničných projektov rozvojovej spolupráce. V súčastnosti pracujem ako konzultant v oblastiach ako rozvojová spolupráca, sociálne inovácie a dopad, zodpovedné podnikanie, efektívny altruizmus a freelancujem ako finančný/projektový manažér, copywriter či prekladateľ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu