Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Starý Slovák o multikulturalizme (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

Múdro napísané.
 

Súhlasím,...

múdro a dobre napísané, dobre a múdro povedané i vysvetlené vo videu.
Milý mladý muž - pokračujte ďalej v dobrej práci a hlavne sa nedajte znechutiť a odradiť neprajníkmi a nenávistníkmi. Držte sa.
 

Je to zaujímavý pohľad,

ale nijako sa nedotýka problému súčasného multikulturalizmu a migrácie. Tá je umelo vytvorená a udržiavaná ideológiou bruselského režimu. Nie je postavená na prirodzenom vývoji ani na nutnosti. Štátom únie je násilím vnucovaná v mene utopickej predstavy "kasárenského" multikulturalizmu, o ktorom sa nesmie diskutovať. Každý, kto o ňom pochybuje, je ihneď označený za rasistu a xenofóba. Popreli sa všetky prirodzené princípy migrácie - právo hostiteľskej krajiny rozhodnúť sa sama, koho príjme a povinnosť migranta prispôsobiť sa a rešpektovať zákony krajiny. Všetko je presne naopak, krajina má odrazu povinnosť prijať každého, kto chce, a ten voči krajine nemá žiadnu povinnosť.
Z tohto všetkého je zrejmé, že o žiadnu autentickú migráciu ani multikulturalizmus nejde a nikdy ani nešlo. Ide o nástroj nátlaku, vnucovania a násilnej zmeny prirodzeného usporiadania európskej spoločnosti bez súhlasu jej občanov, obchádzajúc základné demokratické princípy. Je len prirodzené, že niečo takéto nemôže mať v západnej tradícii žiadnu nádej na úspech. Ak by sa takýto scenár podaril, prestali by sme byť západnou demokraciou. Stali by sme sa dobrovoľne otrokmi síl, ktoré si nectia ani základné princípy západnej civilizácie.
Multikulturalizmus má dve podoby - buď ide o vzťahy medzi ľuďmi rôznych kultúr alebo o zákernú mocenskú agendu, ktorá chce v mene univerzálnej myšlienky ľudí zotročiť. To prvé si nepochybne zaslúži pozornosť, to druhé zase kategorické odmietnutie.
 

Nemáte pravdu -

- je evidentné, že napríklad nemáte ani len šajnu o tom, ako funguje azylová politika na Slovensku a aký je proces toho, aby sa u nás vôbec nejaký emigrant mohol legálne usadiť...
 

Nemáte pravdu -

- je evidentné, že napríklad ste asi nečítali Anasteusov príspevok s porozumením - iba ste potreboval vyšteknúť, že nemá pravdu. Mrazivé na tom, je, že on ju MÁ. Bohužiaľ.
 
Hodnoť

zaujimave citanie

Vidim to ale ako velmi jednostranny a povrchny pohlad.
Skusim vysvetlit.
Vsimol som si argument cloveka, co ma 1. jazyk romsky, potom madarsky a potom sa naucil slovensky, pretoze je slovensky obcan. Hmm. Potom ide do anglicka a nauci sa perfektne po Anglicky. Hmmmm. Potom sa nauci programovaci jazyk... Nauci sa bojove umenia...
Vidis ten vzorec spravania?
Tento clovek kamkolvek prisiel, okamzite sa prisposobil miestnej "kulture". Absorboval miestne specifika. Nic nepriniesol, ale asimiloval sa. Len malokto by oponoval takemuto pristupu migrantov.
To sa vsak nedeje. alebo?
A ano. Postupom casu, ked k nam prisli zemiaky, tak sme sa ich naucili pestovat, prisposobit nasemu podnebiu, technikam, kuchyni... jednoducho spoznali sme zemiaky do hlbky tak, ze sme boli schopni ich pretvorit k nasim potrebam.
Tento postup popisuje napriklad japonska technika Shu-ha-ri. Volne vysvetlene ide o 3 stupnovy proces, kde je v prvom rade potrebne dokonale zvladnut existujucu techniku. Potom je mozne zacat tuto tehcniku vylepsovat podla vlastneho uvazenia a na zaver je mozne vytvorit vlastnu dokonalejsiu tehcniku.
To by malo byt podla mna pravidlo imigracie. Kym imigrant do hlbky nepochopi a nezvladne miestne zakonitosti, tradicie a kulturu, nemal by ju obohacovat.
Tiez som presvedceny, ze kultura stojia pada na tradiciach. Nic nie je lepsie, ako babickyna tradicna strudla. No ak nema svoje tajomstvo komu odovzdat, tato tradicia aj s babickou navzdy zomrie a svet pride o jednu mudrost.
A pokial aj recept okukame a vylepsime o francuzsku plnku, babickyn recept je mrtvy.
Tak sa stracaju povodne kultury, tak sa stracaju tradicie, ktore sa neskor transformuju na roztopodivne genericke sviatky a produkty, ako halloween, vianoce, hamburger, pizza, rap... Vsetko mozno zaujimave fuzie kultur, no povodne tradicne zdroje su bud uz mrtve a zabudnute v starych knihach antropologie, alebo za nimi treba cestovat do malych regionov kde este existuje kompaktna povodna komunita na ktoru nevplyvaju vonkajsie kultury a tak je schopna tradicie zachovat zive.
Co vy na to?
 

hm, ono nikde nie je napísané,

že migrácia sa musí riadiť pravidlami, ktoré si napísal.

Aj vykopávky ukázali, že sťahovanie národov neprebiehalo vždy vojenskými stretnutiami a vyhnaním/asimiláciou porazených. Občas sa proste početnejší alebo "asertívnejší" národ natlačil na územie menej početného a pretvoril si to územie na vlastný obraz.

Toto sa deje aj teraz. Problém je, že tí imigranti nás vôbec nemajú radi a slniečkári na to časom tiež prídu.
 

teda

Nenapisal som ze sa musi riadit.
Dokonca som napisal ze sa neriadi... alebo?
Je to moja uvaha ako je imigracia prijatelna. Vidno to na Slovenskych migrantoch do USA povedzme, kde sa vsetci vpodstate uplne asimilovali. Druha generacia bola uz genericky americka. Tak to ma byt. Teda podla mna.
Obohacovanie kultur prebiehalo napriklad ked frcali cechy a ucni co sa doma naucili nejake remeslo, tak sli do sveta, aby sa naucili nieco nove. Tieto nove poznatky potom priniesli domov a obohatili tak domacu kulturu. Toto fungovalo skvele najma preto, ze ucni presne vedeli co doma chyba a co by domaci ocenili.
To o com pisete vy mi skor pripomina kolonizaciu, pripadne okupaciu. S imigraciou alebo obohacovanim kultur to nema nic spolocne. Alebo?
 

No a čo sa teraz deje

obsadzujú vyprázdnené územie a nemienia sa asimilovať ani prijať naše pravidlá.Potrebujú územie s vodou a sociálne dávky od neveriacich.Nič viac a nič menej.My sa môžeme len baviť na tému,kto toto územie obsadí.Budú to aziati,východ-Ukrajina,kresťania ktorí utekajú z moslimských sovietskych republík,ale náboženstvo mieru.Máme príliš veľa nefunkčných chlapov,ktorí ani náhodou nemajú v umysle založiť si rodinu s desiatimi deťmi.Takže tak.
Táto analýza buducnosti krajiny je bezplatná :-)).
 

 

Myslis ten genericky sviatok ako Vianoce? :)

Jezisko je slovenska tradicia len od konca 19 storocia. Martin Luther ho vymyslel aby vytlacil kult Sv. Mikulasa. Tradicia Jeziska prisla z Nemecka a zacala sa objavovat v slovenskych luteranskych rodinach niekedy v prostriedku 19. storocia. Az koncom 19. storocia sa zacal Jezisko presadzovat aj v katolickych rodinach.

Vianocny stromcek sa tiez objavil ako tradicia na Slovensku niekedy ku sklonku 19. storocia.

Inac ako moze ta "asimilacia" muslimov postupovat mozme vidiet z Polska. Vedel si ze Polsko ma svoju domacu muslimsku mensinu ktora tam byva uz viac nez 600 rokov? Malokto to vie, ale ich predkovia bojovali uz v bitke pri Viedni kde sa podielali na vitazstve na Osmanmi. Jeden z nich dokonce zachranil zivot Janovi Sobieskemu pri neskorsej bitke pri dnesnom Sturove.

Su to Lipka Tatari a po case sa z nich stali velki polski patrioti. Dokonca v 2. svetovej vojne, bola muslimska jednotka polskej armady posledna co sa vzdala.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

pol milénia? Žiadna sláva

v niektorých krajinách sa niektoré národy zvládli asimilovať za 1-2 generácie.

Každopádne nejakých pár ľudí inej kultúry ničomu nevadí. Ak však ide o početne významnú skupinu ľudí so silnou a odlišnou identitou, hrozia problémy a presne to, čo sa autorovi textu nepáči - podkopanie pocitu súnaležitosti, sociálnej kohézie... a z toho vyplývajúcej nechuti ku kompromisom.
 
Hodnoť

wtf

"Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky totiž nemali kone, kým tam nezavítali Európania. Nemali ich preto, že homo sapiens všade na svete má historicky ďalšiu univerzálnu vlastnosť – časom vyzabíjal všetkú megafaunu – teda veľké zvieratá."

logika asi nebude vasou silnou strankou. a pisat zrozumitelne tiez nie. tieto konvoluty sa nedaju citat.
 

?

No ja neviem, ale mne je celkom jasne co chcel autor tymi vetami povedat.
 

 

V skratke - predkovia koni sa vyvinuli v Severnej Amerike, odtial sa kon rozsiril na ine kontinenty. V Amerike ho praveki ludia neskor vyhubili a kon sa tam znovu dostal az relativne nedavno s kolonizatormi z Europy.
 

 

? a v Europe teda nezil homo sapiens, lebo nevyzabijal velke zvierata?
 

nerozumiem

čomu na tom nerozumieš. tá veta je napísaná správne zrozumiteľne aj inteligentne.
 

Z tej úžasne zrozumiteľnej vety vy-

plýva (logicky) hlavne to, že v Európe, Ázii a Afrike nežije homo sapiens, lebo tam megafauna (veľké zvieratá) zostala (zostali) zachovaná (zachované).
 
Hodnoť

Je to OK

V našom ponímaní sa multikulturalizmus chápe v zmysle, či si niekto uvarí halušky, guláš, či má rád bompary alebo krovky, či si na folklórnom festovale zaspieva Na kráľovej holi, "Az a szép", zajódluje, alebo Dželem-dželem. Toto je kultúra, farebnosť kultúry.
Podobne je to aj s náboženstvom, či je niekto katolík, pravoslávec, vyznáva židovstvo, budhizmus, ale aj trebárs nenásilný islam atď.

Pracuje, snaží sa nežiť zo sociálnych dávok, deti študujú, učia sa remeslo, atď.

Keď sa dodržiavajú všeobecne uznávané pravidlá spolunažívania.

Pre mňa lenivec poberajúci sociálne dávky, asociál, futbalový huligán akejkoľvek národnosti, ožratý chlap alebo žena vystrájajúci/a na námestí, ani človek ktorý si neuctí ženu ako rovnoprávnu ľudskú bytosť, nie sú ľudia hodní akceptovania. Ani ako jednotlivci, ani ako nejaká deklarovaná skupina, či už spoločensky alebo nábožensky.

V mojom svete rovnako nemá miesto anglický biely futbalový chuligán, Róm z osady odmietajúci ponúknutú prácu, Muslim obchytkávajúci ženy na námestí, ale ani Slovák/Maďar/Nemec/Poliak/Francúz atď. ktorí rovnako rozbíja štadióny, žije na úkor spoločnosti alebo sa správa agresívne voči ženám či ľuďom iného náboženstva...

Toto nemá nič s farbou pleti, náboženstvom, národnosťou, rasou, ale ani s "kultúrou"...
 

 

Tiež si myslím, že väčšina ľudí si nevie "zadefinovať" multikulturalizmus .
Rôzne "kultúry" môžu žiť vedľa seba za predpokladu, že spoločnosť dokáže vymôcť dodržiavanie dohodnutých pravidiel.
To je celé...
 

Veď to - tie DOHODNUTÉ pravidlá, ktoré

je treba dodržiavať. Kto ich dohodne? Aké pravidlá to majú byť? Kto ich stanoví? Majú to byť niektoré pravidlá šárie, ktoré odporúča prijať biskup canterburrský do anglického právneho poriadku? Alebo aké pravidlá to vlastne majú byť?

Mimochodom multikulturalizmus nie je žiadne dodržiavanie pravidiel. Ak sa dodržiavajú pravidlá jednej kultúry, nehovorte o MULTIkulturalizme. Multikulturalizmus je to, že niekde je belošská štvrť, ktorá žije podľa svojich pravidiel, vedľa nej štvrť kočovných pastierov zo salehu, ktorí si pripravujú jedlo na otvorenom ohni, ďalej moslimská štvrť zo sharia law, každý podľa svojej kultúry. To je MULTI. Nie belošský právny poriadok.
Prípadne moslimovia budú súhlasiť s dodržiavaním URČITÝCH pravidiel, ak to budú ICH pravidlá, na naše nikdy nepristúpia.
 

1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 952
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 449
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 218
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 198
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 182
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 163
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 137
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 103
 9. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 82
 10. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud zasiahol proti korupčnému komisárovi z Luhačovíc 81

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?